Pořízení štěněte

Mým cílem je a bude najít pro budoucí naše odchovy milující majitelé, kteří poskytnou tomuto mimořádnému plemeni vše, co potřebuje. Majitelé, kteří budou mít na svého čtyřnohého člena rodiny čas a společně budou aktivně žít jako parťáci.

Je pro mě důležité, aby majitelé byli ochotni spolupracovat se psem za pomoci pozitivního upevňování. Pevně věřím, že čím dál tím více lidí se vzdělává v oblasti etického tréninku psa a upřednostňují výcvik a výchovu založenou na spolupráci a vzájemné důvěře.

Především nejdou cestou strachu z trestu nebo psychického nátlaku, který je postavený na základech mýtů kolem dominance.

Mou podmínkou pro získání štěněte je pravidelný kontakt.

Samozřejmostí je chovatelský servis zahrnující rady, pomoc s výchovou a výcvikem, poradenství s výživou, doporučení trenérů, online kurzů, sportovních aktivit, rady ohledně výstav, pomoc s uchovněním, atd.

Pro budoucí majitelé našich odchovů chystám uzavřenou facebookovou skupinu, kde budu sdílet rady a tipy na produkty pro štěňata a dospělé psy, se kterými mám výbornou zkušenost.

Mám v plánu pořádat srazy majitelů „našich“ štěňat.

Vřele všem doporučuji si poslechnout podcast „Když si přivedu štěně“.

Povahové rysy činí z australského ovčáka bezpochyby skvělého parťáka pro aktivní lidi. Nicméně je nutno podotknout, že právě tyto typické vlastnosti mohou být také zdrojem výchovných problémů.

  • Jedním z nich je skákání. Ausíci jsou často velmi kontaktní, při snaze olíznout lidem obličej na uvítanou, vyskakují klidně i dva metry vysoko. Ze své zkušenosti vím, že jejich náklonnost je mnohdy poněkud razantnější, kdy Vám nechtěně při skákání narazí nos. Za mě to k nim prostě patří. Na druhou stranu se tato vlastnost dá skvěle využít například v agility, dogfrisbee, dog pulleru.

  • Hlídací instinkt. Rádi hlídají nejen domácnost, ale i předměty nebo objekty, které vyhodnotí jako sobě vlastní. Toto chování se dá do jisté míry omezit a najdeme i ausíky, kteří ho mají úplně potlačené. Nicméně je třeba s ním počítat a brát ho v úvahu.
  • Tahání na vodítku.  Je potřeba učit chůzi na prověšeném vodítku od útlého věku – vlídně, důsledně, s odměnou. Tuto vlastnost je dobré využít při dogtrekkingu, cannicrossu, dogscooteringu, skijöringu.
  • Lovecký pud. I mnoho ausíků dokáže zvěř prohnat a projevit tak kořistnický pud. Pokud se jim podaří zvěř dohonit, ztrácí o ni většinou zájem a vrací se zpět k majiteli. Ale i přesto toto chování není žádoucí. Proto ho neberte na lehkou váhu!
  • Láska k vodě. Většina ausíků se nadšeně vrhá do vody hlava nehlava, nezřídka je můžeme vidět, jak se radostně naloží do louže a v ní se spokojeně válí. Ne nadarmo se jim říká „prasopsi“. Naštěstí mají samočistící srst, kdy bahno z nich rychle opadá. S láskou k vodě je spojená i láska ke sněhu. Skvělou fyzickou kondici si pes získá souvislým plaváním.
  • Mnoho energie. Již od štěněte je potřeba, aby štěně umělo doma odpočívat. Ausíci překypují energií a chutí spolupracovat se svým dvounohým parťákem a o to důležitější je zajištění dostatečného odpočinku. Není cílem unavit štěně tak, aby samo „odpadlo“. Je dobré mít nastavený režim.

Australští ovčáci dokáží překvapit svými rozmanitými zvukovými projevy. Dokáží ze sebe vydat tak širokou škálu zvuků, že nad tím občas zůstává rozum stát. Typické je mručení, brblání, houkání, vytí až po mumlání, zpívání. 

Nesmí se zapomínat na to, že je toto plemeno velmi citlivé a společenské. Je zcela nevhodné ho zavřít na celý den do kotce, příležitostně ho vyvenčit nebo jej vypustit „jen“ na velkou zahradu, kde se bude nudit.

Výcvik a výchova by měla bavit psa i člověka. Ausík rozhodně není typ psa, který by se měl vychovávat a cvičit formou „cukru a biče“.  Je potřeba k nim přistupovat individuálně, s láskou, důsledností a s citem. 

Australský ovčák není plemeno vhodné pro každého. Tak je to s každým plemenem. Každý má jiné preference na svého čtyřnohého parťáka.